El Kuklası – Parmak Kuklası Yapımı

Farklı malzemeler kullanarak kukla yapımı mümkün. İnce ve rengarenk keçelerden, rengarenk kumaşlardan, kağıtlardan, havlu kumaştan, çoraptan, örgü ve hatta eldivenden kukla yapımı hem kolay hem zevkli bir hobi olabilir.

Okul öncesi çocukların el-kol becerilerini artırmak için veya onları eğlendirmek için, hatta kukla ile kendini ifade etmesini sağlayabilmek için el kuklası yapımını hobi edinebilirsiniz.

Önceleri sadece eldiven gibi ele geçebilen, başparmak ve küçük serçe parmağının kol olarak, diğer parmakların ise baş oynatmak amaçlı kullanıldığı el kuklaları vardı. Sonrasında ise, her bir parmağa ayrı ayrı kuklaların geçirilmesiyle özellikle masalların hayat bulmaları sağlandı.

kuklaKeçe; ince ve farklı renk ve desendeki keçelerin üst üste yapıştırılarak veya dikilerek kullanılabilmesinden dolayı hayvan figürleri yapmak için ideal bir kukla malzemesi bana göre. pkukla1 Hayalinizdeki tüm hayvanları kukla olarak yapabileceğiniz gibi çocuk figürlerini de keçe ile rahatça çalışabilirsiniz.

kukla1Pamuklu Kumaş; çok yumuşak bir malzeme olduğu için özellikle çok küçük çocuklarda (herşeyi ağızlarına aldıkları da düşünülürse) kukla için iyi bir alternatif. Renkli, farklı desenli kumaşlardan çocukların ilgisini çekecek el kuklaları yapmak mümkün.100 organik pamuk kullanılarak bu kuklalarla oynaması sağlanabilir.

pkukla4Havlu kumaş; yumuşak oluşu ve pofuduk bir malzeme olmasından ötürü, kukla için iyi bir alternatif. Hem el kuklası hem parmak kukla yapımında havlu kullanımı mümkün, özellikle hayvan kuklalarında peluş oyuncak havası verdiği için çocuklar tarafından da çok sevimli bulunuyorlar.kukla3 Ayrıca, suya dayanıklı olduklarından çocukların banyo yaparken de oynayabileceği kuklalar yapmak mümkün.

kukla2Örgü; özellikle el kuklası yapımında tercih ediliyor. Parmak kuklasını örgü olarak yapmak tabii ki mümkün ama çalışılacak alan ne kadar küçük olursa, yapımı bir o kadar zorlaşıyor. pkukla5Dolayısı ile önce el kuklası yapımında örgüyü deneminizi, sonrasında parmak kuklasını örmenizi tavsiye ediyorum.

pkukla2Kağıt; parmak kukla olarak iyi bir malzeme seçimi olabilir. Herhangi bir yerde gördüğünüz figürü keserek ve parmak kuklası haline getirerek değerlendirebilirsiniz veya kendiniz kağıt üzerine figürü çizebilir, ister renkli kağıtlar kullanarak ister boyamayı da kendiniz yaparak hayalinizdeki kuklayı yaratabilirsiniz.

kukla5Çorap; ilk başta iyi bir malzeme gibi durmasa da, özellikle kuklaların konuşmasını isteyen çocuklar için çok iyi bir çözüm. Çünkü, çorabın burnunu surat, topuk kısmını ise ağız olarak kullandığınızda, koca ağızlı bir hayvan veya insan figürü yapmanız ve çocuğunuzun bu kuklanın ağzını kocaman açıp, konuşturması mümkün.

Eldiven; parmak kuklalar için çok pratik bir çözüm sunuyor. Her parmağı kumaş boyası ile yüz şekli vererek kukla olarak canlandırabilir veya eldiven üzerine kumaş dikerek her parmağı kukla haline sokabilirsiniz
kukla4